SZAFY NA WYMIAR – podstawowe informacje

DSC_2597

 

 1. Wybór właściwej ściany na umiejscowienie szafy w pokoju; szafa nie powinna zasłaniać okna, być elementem ograniczającym ruch w pomieszczeniu.
 2. Drzwi suwane zajmują ok. 9-10cm głębokości szafy ale po otwarciu drzwi nie pochłaniają one przestrzeni w pomieszczeniu przed szafą jak w klasycznej szafie ubraniowej z drzwiami rozwieranymi
 3. Głębokość przestrzeni ubraniowej we wnętrzu szafy powinna wynosić min. 55cm (wówczas drzwi przesuwne nie trą o wiszące ubrania)
 4. Minimalna głębokość zewnętrzna zabudowy z drzwiami przesuwnymi, przy której ubrania na drążkach nie będą się gniotły, wynosi 65m (najlepiej kiedy drzwi w module z wieszakami będą umieszczone na przedniej szynie toru podwójnego).
 5. Wygodna wysokość drążka na ubrania długie (płaszcze, sukienki) 130cm – 160cm
 6. Najlepsza wysokość drążka na ubrania krótkie (marynarki, koszule, kurtki, bluzki) 90cm -110cm.
 7. Zalecana wysokość drążka na ubrania bardzo krótkie (spodnie przewieszane na wieszaku, spódnice, szafy dla dzieci) około 70cm
 8. Odstęp półek na ubrania 25cm – 38cm, na wysokości wzroku półki mogą mieć mniejszy rozstaw niż na dole i górze modułów
 9.  Wysokość cokołu przy podłodze w szafie ze względu na wysokość nóżek regulacyjnych wynosi 6-10 cm.
 10. Maksymalna szerokość półek to około 80-85 cm.
 11. Maksymalna długość drążków ubraniowych wynosi 100 cm . Powyżej tej wartości drążek musi być podparty.
 12. Szerokość drzwi powinna mieścić się miedzy 60 cm – 90 cm i pokrywać się z podziałem modułów wewnątrz, w ten sposób uzyska się najlepszy dostęp do wnętrza szafy – po przesunięciu 1 skrzydła mamy wygodny dostęp 1 modułu wewnątrz

 

Rozróżniamy dwa podstawowe typy zabudowy szaf wnękowych – tak zwana szafa pełna oraz niepełna zabudowa szafy we wnęce.

Szafa pełna to mebel wolno stojący wkomponowany we wnękę lub stykający się jednym bokiem ze ścianą. Posiada ona wieniec dolny ( podłogę) posadowiony na nogach przykrytych cokołem, wieniec górny ( sufit) do którego przytwierdzona jest prowadnica górna drzwi a także ścianki boczne i plecy.

                                                           DSC_2460

W przypadku niepełnej zabudowy szafa wnękowa nie ma własnych boków, a najczęściej jedynie listwy domykowe , dzięki którym drzwi przesuwne nie dojeżdżają do gołej ściany. Prowadnice montuje się zwykle do sufitu i posadzki . Półki, drążki do wieszania często przykręcane są bezpośrednio do istniejących ścian.

                                                                      DSC00323

W większości przypadków wykonuje się szafy pełne. Preferowane są szczególnie tam, gdzie mamy do czynienia z dużymi krzywiznami posadzki oraz ścian. Dla prawidłowego funkcjonowania systemu przesuwnego niezbędne jest zachowanie kątów prostych poszczególnych ścian mebla co można uzyskać jedynie poprzez odpowiednie wypoziomowanie szafy regulując wcześniej zamontowane nogi.

Ewentualne nierówne szczeliny pomiędzy istniejącymi ścianami a elementami konstrukcji mebla maskuje się listwami korekcyjnymi.

Jakie są wady i zalety szafy pełnej w stosunku do niepełnej zabudowy wnęki ?

W zasadzie wady są dwie- cena, która z uwagi na większą ilość materiału jest wyższa oraz nieznacznie mniejsza ilość miejsca w szafie tj. tyle ile zabierają nam górny i dolny wieniec wraz z nogami i cokołami.

Zalet jest dużo więcej :

– stabilna konstrukcja zachowująca geometrię pozwalająca na prawidłowe funkcjonowanie systemu przesuwnego,

– estetyczny wygląd wnętrza ( brak gołych ścian wymagających odświeżania),

– możliwość wysunięcia i demontażu bez pozostawiania śladów wiercenia w ścianach, posadzce,suficie.